Elektrizátor    Konstrukce  Technika  Elektronika

 

 

        Jak na to

 

         Pájení

       Značení vodičů

       Čelní panely

       Zapojení konektorů

       Výroba DPS

       WIFI

       Vysoké napětí

       Nautila

 

     
 

Nautila

Jak funguje přivzdušňovací ventil pro tlakovou nádobu bez vaku

Protože dříve se používaly pouze nádoby se vzduchovým polštářem bez oddělení vzduchu a vody bariérou tvořenou gumovým vakem uvnitř nádoby, bylo potřeba zajistit pravidelné doplňování vzduchu do tlakové nádoby. Vzduch je totiž v tlakové nádobě vodou absorbován a vzduchový polštář se zmenšuje. Automatické doplňování vzduchu do této nádoby je tak základní podmínkou bezobslužného chodu.

Automatické přisávání vzduchu funguje následujícím způsobem: pokud čerpadlo běží, je dopravována voda skrz přisávací díl. Pokud se čerpadlo zastaví, zavře se zpětná klapka v přisávacím dílu tvořená gumovou kuličkou a hladina v potrubí mezi přisávacím dílem a čerpadlem začne klesat. Klesá díky tomu, že v redukci mezi statorem čerpadla a potrubím je malá dirka skrz plášť. V přisávacím dílu se přes přisávací ventilek přisává vzduch, který vyplňuje potrubí až do úrovně hladiny vody ve studni. Jakmile se čerpadlo znovu spustí, přisávací ventilek se uzavře a potrubím je tlačena vzduchová kapsa která se dostane až do expanzní nádoby. Tam stoupne nahoru a doplní vzduchový polštář. Při běhu čerpadla uniká malá část tlaku dirkou v redukci na výtlaku z čerpadla. Není to na závadu, ale dokonce žádoucí, protože se tím dirka udržuje v průchozím stavu.

Z popsaného principu je jasné, že je velmi důležitá poloha přisávacího dílu nad průměrnou hladinou ve studni. Pokud je moc nízko, ubývá vzduch v tlakové nádobě a musí se doplňovat ručně. Pokud je moc vysoko, je v tlakové nádobě postupně moc vzduchu a musí se upouštět.

 

přisávací díl

 

redukce s dirkou

 

zpět

 
     
 

 

Home

 

© elektrizátor 2000 - 2015