Elektrizátor    Konstrukce  Technika  Elektronika

 

 

Galerie slavných

 

 

 

OK1AB

Pravoslav Motyčka

(20 ledna 1899 v Praze - ?)

 

 

První Český radioamatér který 8 listopadu 1924 navázal první radiové spojení v tehdejším Československu.

 

Dvoulampový přijímač Pravoslava Motyčky z konce 20 let

 

Motyčka pracoval v pražské Lucerně, jejíž majitel, expresidentův dědeček Václav Havel, byl příznivcem moderní techniky a činitelem tehdejšího Československého radioklubu (zaměřeného hlavně na rozvoj rozhlasového vysílání). Pro Motyčkovy experimenty měl pochopení a tak se projekční kabina Lucerny stala dějištěm prvních radioamatérských pokusů u nás. Večer promítal filmy a převážně v noci se věnoval radioamatérské činnosti.

 

Ham shack Pravoslava Motyčky

 

Desátého června 1925 v noci navázal spojení z Lucerny s U1CMX ve Fall River, Mass., USA. Bylo to první Československé spojení s Amerikou na krátkých vlnách. Nejen první spojení amatérské, ale první rádiové spojení od nás přes oceán vůbec. Toto krátkovlnné spojení bylo tedy významnou událostí v dějinách naší radiotelegrafie. V noci z 27. na 28. října 1925 navázal spojení s Portorikem, PR4JE. Jeho protějškem byl manažer rozhlasové stanice Radio Corporation of Puerto Rico, pracující na vlně 340,7 m, Joaquin Augusty. Po tomto úspěchu následovalo první Československé spojení s Novým Zélandem, se stanicí Z2AC v Gisborne. U klíče byl Ivan Henry O ’Meara.

Jeho další vysílací místo bylo v chatě v kolonii U fořtovny v Praze v Bráníku. Dnes v těchto místech stojí sídliště Novodvorská.

Jeho bydliště bylo na rohu ulic Skořepka a Na Perštýně čp. 355 v Praze kde měl další přijímač.

V této době používal značku CS-OK1.

 

QSL lístek Pravoslava Motyčky

 

Všechny spojení před 28 březnem 1930 byly prováděny načerno protože teprve v tento den po předchozím složení zkoušek propůjčilo tehdejší Ministerstvo pošt a telegrafů první koncese pro radioamatérské stanice. Od tohoto dne používal Pravoslav Motyčka značku OK1AB.

 

Informace o udělených koncesích a přidělených volacích značkách

 

 

 
 

 

Home

 

© elektrizátor 2000 - 2015